Wycieczki wielodniowe

SUDETY - ZŁOTY POCIĄG I KARKONOSZE

Proponujemy przykładowe 5 dni pobytu w rejonie Karkonoszy oraz w drodze dojazdowej Świdnicę i Zamek Książ.
Poszczególne dni można modyfikować i dowolnie zestawiać.
W razie pytań prosimy o kontakt z naszym konsultantem.

DZIEŃ I:
ŚWIDNICA
Zwiedzanie Kościoła Pokoju – największa drewniana barokowa świątynia na świecie, pochodzi  z XVII w., może pomieścić 7,5 tys. wiernych…

Kościół Pokoju

Spacer po świdnickiej starówce – posiada zabytkowy układ urbanistyczny starego miasta, który jest jednym z najlepiej zachowanych zespołów urbanistycznych w Polsce. Świdnicka starówka jest drugą po Wrocławiu pod względem ilości obiektów zabytkowych.

Świdnica

Katedra św. Stanisława i Wacława wybudowana w l. 1330-1390, posiada wieżę o wysokości 101,21 m, jest jedną z najwyższych w Europie i piąta pod względem wysokości wieżą w Polsce.
– ZAMEK KSIĄŻ – rezydencja jednego z największych rodów książęcych w Europie Hochbergów, trzeci co do wielkości zamek w Polsce.
Trasa turystyczna prowadzi przez salony barokowe: Salon Zielony, reprezentacyjną Salę Maksymiliana, Salon Biały, Salon Chiński, Salon Gier oraz Salon Barokowy. Ostatnim punktem zwiedzania z przewodnikiem jest „Skałka Szczęścia”, skąd schodząc do Karczmy Rycerskiej można udać się w sezonie letnim bezpośrednio na tarasy.
Następnie turyści poznają najstarsze pomieszczenia zamkowe przebudowane podczas II wojny światowej w ramach realizowanego w zamku tajemniczego projektu hitlerowskich Niemiec pod kryptonimem „Riese” („Olbrzym”). W dalszej części trasa prowadzi przez sale zamkowe tj.: Hol Myśliwski, Kompleks Sali Balowej, Salę Konrada z Czarnym Dziedzińcem. Elementem zwiedzania zamku może być również wystawa „Sekrety z zamkowej szuflady”.  Dodatkowo turyści z poziomu tarasów wchodzą do tunelu z okresu II wojny światowej, na poziomie 15 m pod zamkiem. Dla zwiedzających udostępniona jest część tunelu o długości 96 m, szerokości 1,5 m oraz wysokości 2,5 m, kończącego się niedokończoną klatką schodową.

Zamek Książ

Palmiarnia w Lubiechowie – powstała z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV. Książę budował ją z myślą o swojej  małżonce Marii Teresie Cornwallis – West, zwanej Daisy, która była miłośniczką pięknych kwiatów i oryginalnych roślin.

palmiarnia

SZCZAWNO- ZDRÓJ – spacer po Parku Zdrojowym jednego z najstarszych na Dolnym Śląsku uzdrowisk. Przebywali tu tacy znani ludzie jak choćby: Z. Krasiński i H. Wieniawski, który tu także koncertował, Winston Churchill czy też I. Turgieniew. Warto przypomnieć, że urodził się tu Gerhart Hauptmann, laureat nagrody Nobla w 1912 r.

Szczawno- Zdrój

 

DZIEŃ II:
– Zwiedzanie Świątyni Wang – kościół drewniany z przełomu XII/XIII w., z Norwegii przywędrował do Górnego Karpacza…

Wang

– Wycieczka z przewodnikiem na najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżkę (1602 m npm).

Śnieżka

Trasa wędrówki: Karpacz Światynia Wang – Mały Staw schronisko PTTK „Samotnia” – schronisko PTTK „Akademicka Strzecha” – schronisko „Dom Śląski” – Śnieżka – Dolina Łomniczki  schronisko PTTK „Nad Łomniczką” – Karpacz Biały Jar.

schroniska

Długość szlaku 17 km. Czas przejścia ok. 6 h.
Trasę można skrócić o 7 km, wyjeżdżając wyciągiem krzesełkowym na Kopę, wówczas czas przejścia wyniesie około 4 h.

DZIEŃ III:
– Spacer pod Wodospad Szklarki – malowniczo położony na terenie Enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego, opada ze skalnego progu na wysokości 520 m n.p.m. w dół kaskadą, zwężającą się u dołu i skręcającą spiralnie. Strumień wody wodospadu ma wysokość 13,3 m. W 1868 roku przy wodospadzie wybudowano gospodę, która z czasem przekształcona została w dzisiejsze Schronisko „Kochanówka”.

szklarka

– Wyjazd kolejką krzesełkową na Szrenicę, przejście do schroniska.

Szrenica

– Spacer szczytami do „Czarciej Ambony” nad Śnieżnymi Kotłami – są to dwa najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w Karkonoszach. Są one rozdzielone wąską skalną grzędą. Pionowe ściany skalne dochodzą do około 200 m wysokości. W Wielkim Kotle znajdują się dwa małe Śnieżne Stawki.

Śnieżne Kotły

Szlak wiedzie szczytami na odsłoniętej przestrzeni. Odległość do przejścia od kolejki na Śnieżne Kotły i z powrotem to około 10 km.
– Spotkanie z hutnikiem w „Leśnej Hucie” w Szklarskiej Porębie – W hucie na oczach widzów wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie. Można obserwować wytop różnych form szklanych od ozdób po wazony i naczynia. Hutnicy używają przy tym dawnych narzędzi i form kuglerskich, co przydaje produkowanym tutaj przedmiotom dodatkowego waloru rzemieślniczej perfekcji.

Dolnoslaski Festiwal Szkla EKOGLASS 2008 w Szklarskiej Porebie miejsce Lesna Huta

 

DZIEŃ IV:
– Zwiedzanie zamku Chojnik – usytuowany na szczycie góry Chojnik ( 627 m npm), a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny. Duch Kunegundy krąży do dnia po murach zamkowych…
Na szczyt prowadzi ok. 30- minutowy szlak.

Zamek Chojnik

Staniszów – Góra Witosza (484 m n.p.m.) wzniesienie Wzgórz Łomnickich, będące doskonałym punktem widokowym na otaczającą Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze. Na szczyt prowadzą kamienne schodki. Zbocza są usiane licznymi granitowymi formami skalnymi (m. in. Skalna Komora, Ucho Igielne, Pustelnia, Skalna Uliczka), które dzięki procesom wietrzeniowym przybrały rozmaite kształty, tworząc także kilka pieczar – formy te to niezwykła atrakcja tego miejsca. Na samym szczycie zachowały się pozostałości cokołu, na którym stał niegdyś pomnik Otto von Bismarcka.

Witosza

Western City Ściegny – na terenie miasteczka odbywają liczne pokazy,  między innymi pokaz tańca indiańskiego, pokaz rewolwerowca z coltami, napad na bank – pokaz scenki westernowej.
Oprócz tego można skorzystać z wielu atrakcji:
– Byk mechaniczny – Atrakcja dla wszystkich fanów rodeo. Kto utrzyma się dłużej na grzbiecie byka?
– Ścieżka edukacyjna – fascynująca historia, bogata kultura, różnorodna przyroda i geografia jednego z najbardziej wpływowych państw współczesnego świata Stanów Zjednoczonych Ameryki.
– Plac zabaw.
– Strzelnica Kowbojka – Gdzie można strzelać z wiatrówek, westernowych koltów, rewolwerów, winchesterów.
– Strzelanie z łuku Indiańskiego.
– Dojenie krowy…

Ściegny

DZIEŃ V:
– Spacer po Karpaczu: Dziki Wodospad, Zapora na Łomnicy, Góra Karpatka, Deptak ul. Konstytucji 3 Maja, Krucze Skały.

karpacz

– Zwiedzanie Muzeum Zabawek – obiekt znajduje się w budynku dawnego dworca PKP, Kolekcja ukazuje przekrój zabawkarstwa obejmujący około 200 lat od XVIII – wiecznych figurek szopkowych poprzez lalki z XIX wieku aż po zabawki typowe dla XX wieku. Tutaj można zobaczyć lalki z Japonii, Meksyku czy Australii.

zabawki

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach.

kowary