Wycieczki jednodniowe

KRAKÓW - STARE MIASTO

Proponujemy zwiedzanie starówki krakowskiej z przewodnikiem. Najważniejszymi punktami naszej trasy jest Wawel oraz Podziemna Trasa Turystyczna.

Spacer pod Smoczą Jamę i Smoka Wawelskiego – jaskinia krasowa położona u stóp Wawelu z którą związana jest legenda o smoku wawelskim. Przed wejściem ustawiona jest rzeźba smoka, ziejącego ogniem.

smok

Zwiedzanie Wawelu:

wawel

– Reprezentacyjne komnaty królewskie – Główna ekspozycja wnętrz zamkowych obejmuje kilka pomieszczeń parteru, a przede wszystkim reprezentacyjne sale na II piętrze pałacu.

komnaty

– Skarbiec koronny i zbrojownia – niegdyś w Skarbcu przechowywano insygnia władzy królewskiej (korony, berła, jabłka, miecz zw. Szczerbcem, ewangeliarz i tacę, służące w obrzędzie sakry królewskiej), a także rozmaite precjoza i osobliwości, składające się na oficjalny majątek państwa. Obecnie zobaczymy szczerbiec (miecz koronacyjny królów) oraz miecz Zygmunta I Starego…

szczerbiec

– Wawel zaginiony – udostępnione najstarsze pozostałości zabudowań wzgórza wawelskiego.

wawel zaginiony

– Smocza Jama – jaskinia krasowa, której zwiedzanie rozpoczyna się z terenu wzgórza opodal baszty Złodziejskiej. W ceglanej wieżyczce, znajduje się klatka schodowa. Długość pieczary wynosi 270 m, a dostępna trasa do zwiedzania 81 m.

smocza jama

– Katedra Królewska

katedra

– słynny dzwon Zygmunta,

dzwon

Groby Królewskie, kaplice: Wazów, Potockich, Świętokrzyska i Zofii oraz Muzeum Katedralne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Grób pary prezydenckiej państwa Kaczyńskich.

AppleMark

Spacer przez Planty obok kościoła św. Franciszka z Asyżu (tutaj został pochowany Bolesław Wstydliwy, mąż św. Kingi) oraz „okna papieskiego” w Kurii Biskupiej.

Kraków okno

– Rynek: Sukiennice

sukiennice

i Kościół Mariacki (ołtarz Wita Stwosza).

SONY DSC

Podziemna trasa turystyczna – jest to rezerwat z reliktami konstrukcji, obiektów i architektury, to kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka; to najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa; ozdoby, monety i przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających to miejsce w dawnych czasach. Ale jest to zarazem miejsce, którego klimat buduje także współczesna technika, proponująca nową, inną płaszczyznę spotkań z historią i zabytkami.

podziemia

Spacer przez Bramę Floriańską pod Barbakan.

barbakan