Wycieczki jednodniowe

JURA KRAKOWSKO- CZĘSTOCHOWSKA - OJCÓW

Program:
– Maczuga Herkulesa – zbudowana z twardych wapieni skalistych maczuga skalna. Stoi na najniższej skalnej terasie zwanej Fortepianem o wysokości 8-12 m, wysokość samej maczugi wynosi około 25 m.

maczuga herkulesa

– Wejście na dziedziniec Zamku Pieskowa Skała – (w remoncie do kwietnia 2016)

pieskowa skała

– Kaplica św. Józefa Robotnika(zbudowana na wodzie) – Kaplica usytuowana jest ponad potokiem Prądnika na betonowych podporach.

kaplica na wodzie

– Ruiny zamku królewskiego w Ojcowie – Powstanie zamku jest związane z działalnością fortyfikacyjną króla Kazimierza Wielkiego w 2 poł. XIV wieku, choć prawdopodobnie już wcześniej istniał tu gród – być może o charakterze konstrukcji drewniano-ziemnej.Ojców zamek

– Grota Łokietka – Położona jest ok. 125 m nad dnem Doliny Sąspowskiej i jest największą spośród wszystkich znanych na terenie Parku jaskiń. Jej długość wynosi 320 m, a deniwelacja -7 m.

grota łokietka

– lub Jaskinia Ciemna – zaliczana jest do najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Składa się z obszernej komory, przechodzącej dalej w zwężający się korytarz. Komora wstępna jest największa ze wszystkich znanych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jej długość wynosi prawie 90 m, szerokość ok. 20 m, a wysokość dochodzi miejscami do kilkunastu metrów.jaskinia ciemna

Dodatkowe atrakcje:
Ekspozycja Przyrodnicza w Centrum Edukacyjno-Muzealnym OPN:
– film 3D
– zwiedzanie dioramy

Cena zawiera:
– transport autokarem
– opieka przewodnika
– wstęp do ruin zamku w Ojcowie
– wstęp do Groty Łokietka lub Jaskini Ciemnej